YOLO

YOLO” to skrót „you only live once” („żyje się tylko raz”). Bardzo często używany jako hashtag na Twitterze do zwrócenia uwagi na emocjonujące zdarzenia lub jako wymówka do zachowywania się w sposób nieodpowiedzialny. Skrót ten zyskał na popularności w 2011 roku po zawarciu go w hip-hopowm singlu „The Motto”. Dzień po premierze tego singla ilość wyszukań frazy „YOLO” w google gwałtownie wzrosła. Klip przez pierwsze 3 tygodnie wyświetlony został ponad 450 000 razy.

yolo slownik

Pochodzenie:

Najwcześniejsze znane użycie tego skrótu przypisywane jest Adamowi Mesh kojarzonemu z amerykańskiego reality show „The Average Joe”. Po tym jak YOLO zaczęło rozprzestrzeniać się w mowie potocznej Mesh założył linie ubrań YOLO. Oczywiście sam skrót jest kojarzony z takimi zwrotami jak carpe diem i innymi formami tego stwierdzenia kształtowanymi przez stulecia. Sam zwrot „żyje się tylko raz” najczęściej przypisuje się Mary Jane West znanej jako Mae West. Chociaż pierwsze wariacje powstawały już dużo wcześniej jak np. niemieckie  Man lebt nur einmal! – walc Straussa (1855) czy sztuka Clavigo autorstwa Goethe’go (1744).

 

Yolo Clothing

Popularność:

Pierwsza definicja YOLO znalazła się w Urban Dictionary 6 kwietnia 2004 roku. 10 listopada 2005 roku powstała strona internetowa promująca nocne życie San Francisco o nazwie YoloSF. W czerwcu 2006 roku amerykański zespół The Strokes rozpoczął kampanie promocyjną pod nazwą „Operation YOLO” przekonując fanów do swojego singla „You Only Live Once. Skrótem YOLO została oznaczona też strona zajmująca się doradztwem personalnym „YOLO ‚you only live once’”.

Ze względu na nadużywanie YOLO przez osoby nie do końca zdające sobie sprawę z faktycznego znaczenia i przesłania tego skrótu jest on teraz szeroko wyśmiewany w internecie. 17 Lipca 2012 roku pigpen5 zamieścił na Reddicie post zatytułowany „This is the first ad for an Anti-Yolo campaign a friend of mine is trying to start” (To pierwsza reklama kampanii Anty-Yolo, którą próbuje zapoczątkować mój przyjaciel)

AntiYolo

The Washington Post opisał YOLO jako „skrót który pokochasz nienawidzić”.

The Huffington Post stwierdził „YOLO jest głupie”.

I chyba należy przyznać tym dziennikom rację.

Inspiracje:

Inne memy:

    None Found

, , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.